Microchip Tech APT58M50JCU2
Manufacturer
Mfr. Part #
APT58M50JCU2
EBEE Part #
E87077502
Package
SOT-227
Description
500V 58A 543W 65mΩ@10V,42A [email protected] 1 N-channel SOT-227 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT58M50JCU2
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)500V
Continuous Drain Current (Id)58A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)65mΩ@10V,42A
Power Dissipation (Pd)543W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)[email protected]
Input Capacitance (Ciss@Vds)10.8nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)340nC@10V