Microchip Tech APT56F60L
Manufacturer
Mfr. Part #
APT56F60L
EBEE Part #
E87455373
Package
TO-264
Customer #
Datasheet
Description
600V 60A 1.04kW 110mΩ@10V,28A [email protected] 1 N-channel TO-264 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT56F60L
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)600V
Continuous Drain Current (Id)60A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)110mΩ@10V,28A
Power Dissipation (Pd)1.04kW
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)[email protected]
Input Capacitance (Ciss@Vds)11.3nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)280nC@10V