Microchip Tech APT50M75JLLU2
Manufacturer
Mfr. Part #
APT50M75JLLU2
EBEE Part #
E87216498
Package
SOT-227
Description
500V 51A 290W 75mΩ@10V,25.5A 5V@1mA 1 N-channel SOT-227 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT50M75JLLU2
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)500V
Continuous Drain Current (Id)51A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)75mΩ@10V,25.5A
Power Dissipation (Pd)290W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)5V@1mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)5.59nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)123nC@10V