Microchip Tech APT5017BVRG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT5017BVRG
EBEE Part #
E83293036
Package
TO-247-3
Description
500V 30A 960W 170mΩ@10V,500mA 4V@1mA 1 N-channel TO-247-3 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT5017BVRG
RoHS
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)500V
Continuous Drain Current (Id)30A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)170mΩ@10V,500mA
Power Dissipation (Pd)960W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4V@1mA
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)330pF@25V
Input Capacitance (Ciss@Vds)5.28nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)300nC@10V