Microchip Tech APT5015BVFRG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT5015BVFRG
EBEE Part #
E87452495
Package
TO-247
Description
500V 32A 370W 150mΩ@10V,500mA 2V@1mA 1 N-channel TO-247 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT5015BVFRG
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)500V
Continuous Drain Current (Id)32A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)150mΩ@10V,500mA
Power Dissipation (Pd)370W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)2V@1mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)5.28nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)300nC@10V