Microchip Tech APT5010B2LLG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT5010B2LLG
EBEE Part #
E86746427
Package
TO-247-3
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
500V 46A 100mΩ@10V,23A 520W [email protected] 1 N-channel TO-247-3 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT5010B2LLG
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)500V
Continuous Drain Current (Id)46A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)100mΩ@10V,23A
Power Dissipation (Pd)520W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)[email protected]
Input Capacitance (Ciss@Vds)4.36nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)95nC@10V