Microchip Tech APT47N60BC3G
Manufacturer
Mfr. Part #
APT47N60BC3G
EBEE Part #
E87455392
Package
TO-247
Description
600V 47A 70mΩ@10V,30A 417W [email protected] 1 N-channel TO-247 MOSFETs ROHS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
DatasheetMICROCHIP APT47N60BC3G
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)600V
Continuous Drain Current (Id)47A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)70mΩ@10V,30A
Power Dissipation (Pd)417W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)[email protected]
Input Capacitance (Ciss@Vds)7.015nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)260nC@10V