Microchip Tech APT38M50J
Manufacturer
Mfr. Part #
APT38M50J
EBEE Part #
E817422287
Package
SOT-227B-4
Description
500V 38A 100mΩ@10V,28A 357W [email protected] 1 N-channel SOT-227B-4 MOSFETs ROHS
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)500V
Continuous Drain Current (Id)38A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)100mΩ@10V,28A
Power Dissipation (Pd)357W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)[email protected]
Input Capacitance (Ciss@Vds)8.8nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)220nC@10V