Microchip Tech APT36N90BC3G
Manufacturer
Mfr. Part #
APT36N90BC3G
EBEE Part #
E83293084
Package
TO-247-3
Description
900V 36A 120mΩ@10V,18A 390W [email protected] 1 N-channel TO-247-3 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)900V
Continuous Drain Current (Id)36A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)120mΩ@10V,18A
Power Dissipation (Pd)390W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)[email protected]
Input Capacitance (Ciss@Vds)7.463nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)252nC@10V