Microchip Tech APT30M70BVFRG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT30M70BVFRG
EBEE Part #
E87457651
Package
TO-247
Description
300V 48A 370W 70mΩ@10V,500mA 4V@1mA 1 N-channel TO-247 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT30M70BVFRG
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)300V
Continuous Drain Current (Id)48A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)70mΩ@10V,500mA
Power Dissipation (Pd)370W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4V@1mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)5.87nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)225nC@10V