Microchip Tech APT30M40JVFR
Manufacturer
Mfr. Part #
APT30M40JVFR
EBEE Part #
E85554185
Package
SOT-227B-4
Description
300V 70A 40mΩ@10V,500mA 450W [email protected] 1 N-channel SOT-227B-4 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT30M40JVFR
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)300V
Continuous Drain Current (Id)70A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)40mΩ@10V,500mA
Power Dissipation (Pd)450W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)[email protected]
Input Capacitance (Ciss@Vds)10.2nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)425nC@10V