Microchip Tech APT30F50S
Manufacturer
Mfr. Part #
APT30F50S
EBEE Part #
E86746418
Package
D3PAK
Customer #
Datasheet
Description
500V 30A 190mΩ@10V,14A 415W 5V@1mA 1 N-channel D3PAK MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT30F50S
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)500V
Continuous Drain Current (Id)30A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)190mΩ@10V,14A
Power Dissipation (Pd)415W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)5V@1mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)4.525nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)115nC@10V