Microchip Tech APT26M100JCU2
Manufacturer
Mfr. Part #
APT26M100JCU2
EBEE Part #
E85588963
Package
SOT-227
Description
1kV 26A 543W 396mΩ@10V,18A [email protected] 1 N-channel SOT-227 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT26M100JCU2
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)1kV
Continuous Drain Current (Id)26A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)396mΩ@10V,18A
Power Dissipation (Pd)543W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)[email protected]
Input Capacitance (Ciss@Vds)7.868nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)305nC@10V