Microchip Tech APT24M120B2
Manufacturer
Mfr. Part #
APT24M120B2
EBEE Part #
E83290736
Package
TO-247-3
Description
1.2kV 24A 1.04kW 630mΩ@10V,12A [email protected] 1 N-channel TO-247-3 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT24M120B2
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)1.2kV
Continuous Drain Current (Id)24A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)630mΩ@10V,12A
Power Dissipation (Pd)1.04kW
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)[email protected]
Input Capacitance (Ciss@Vds)8.37nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)260nC@10V