Microchip Tech APT20M45BVRG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT20M45BVRG
EBEE Part #
E87457647
Package
TO-247
Description
200V 56A 45mΩ@10V,500mA 300W 2V@1mA 1 N-channel TO-247 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT20M45BVRG
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)200V
Continuous Drain Current (Id)56A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)45mΩ@10V,500mA
Power Dissipation (Pd)300W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)2V@1mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)4.86nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)195nC@10V