Microchip Tech APT20M18B2VRG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT20M18B2VRG
EBEE Part #
E83290741
Package
TO-247-3
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
200V 100A 18mΩ@10V,50A [email protected] 1 N-channel TO-247-3 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT20M18B2VRG
RoHS
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)200V
Continuous Drain Current (Id)100A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)18mΩ@10V,50A
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)[email protected]
Input Capacitance (Ciss@Vds)9.88nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)330nC@10V