Microchip Tech APT20M11JVR
Manufacturer
Mfr. Part #
APT20M11JVR
EBEE Part #
E83288580
Package
SOT-227B-4
Description
200V 175A 11mΩ@10V,500mA 700W 4V@5mA 1 N-channel SOT-227B-4 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT20M11JVR
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)200V
Continuous Drain Current (Id)175A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)11mΩ@10V,500mA
Power Dissipation (Pd)700W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4V@5mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)21.6nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)180nC@10V