Microchip Tech APT15D120BG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT15D120BG
EBEE Part #
E817245625
Package
TO-247
Description
1.2kV 2.5V@15A 260ns 15A TO-247 Switching Diodes ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Diodes ,Single Diodes
DatasheetMICROCHIP APT15D120BG
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃
Reverse Leakage Current (Ir)250uA@1200V
Reverse Voltage (Vr)1.2kV
Forward Voltage (Vf@If)2.5V@15A
Reverse Recovery Time (trr)260ns
Rectified Current15A