Microchip Tech APT14M120B
Manufacturer
Mfr. Part #
APT14M120B
EBEE Part #
E87457645
Package
TO-247
Description
1.2kV 14A 1.2Ω@10V,7A 625W 3V@1mA 1 N-channel TO-247 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT14M120B
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)1.2kV
Continuous Drain Current (Id)14A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)1.2Ω@10V,7A
Power Dissipation (Pd)625W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)3V@1mA
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)55pF@25V
Input Capacitance (Ciss@Vds)4.765nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)145nC@10V