Microchip Tech APT14F100S
Manufacturer
Mfr. Part #
APT14F100S
EBEE Part #
E86746414
Package
D3PAK
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
1kV 14A 980mΩ@10V,7A 500W 5V@1mA 1 N-channel D3PAK MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT14F100S
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)1kV
Continuous Drain Current (Id)14A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)980mΩ@10V,7A
Power Dissipation (Pd)500W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)5V@1mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)3.965nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)120nC@10V