Microchip Tech APT100S20BG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT100S20BG
EBEE Part #
E87455388
Package
TO-247
Description
200V 950mV@100A 120A TO-247 Schottky Diodes ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Diodes ,Single Diodes
DatasheetMICROCHIP APT100S20BG
RoHS
Reverse Leakage Current (Ir)2mA@200V
Reverse Voltage (Vr)200V
Forward Voltage (Vf@If)950mV@100A
Rectified Current120A