Microchip Tech APT10090BLLG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT10090BLLG
EBEE Part #
E83293033
Package
TO-247-3
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
1kV 12A 298W 950mΩ@10V,6A 5V@1mA 1 N-channel TO-247-3 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT10090BLLG
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)1kV
Continuous Drain Current (Id)12A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)950mΩ@10V,6A
Power Dissipation (Pd)298W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)5V@1mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)1.969nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)71nC@10V