Microchip Tech APT10078BFLLG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT10078BFLLG
EBEE Part #
E83293075
Package
TO-247-3
Description
1kV 14A 780mΩ@10V,7A 5V@1mA 1 N-channel TO-247-3 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT10078BFLLG
RoHS
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)1kV
Continuous Drain Current (Id)14A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)780mΩ@10V,7A
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)5V@1mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)2.525nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)95nC@10V