Microchip Tech APT10050LVRG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT10050LVRG
EBEE Part #
E83293057
Package
TO-264-3
Description
1kV 21A 500mΩ@10V,500mA [email protected] 1 N-channel TO-264-3 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT10050LVRG
RoHS
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)1kV
Continuous Drain Current (Id)21A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)500mΩ@10V,500mA
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)[email protected]
Input Capacitance (Ciss@Vds)7.9nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)500nC@10V