Microchip Tech APT1003RSFLLG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT1003RSFLLG
EBEE Part #
E83293017
Package
TO-268
Description
1kV 4A 3Ω@10V,2A 5V@1mA 1 N-channel TO-268 MOSFETs ROHS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
DatasheetMICROCHIP APT1003RSFLLG
RoHS
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)1kV
Continuous Drain Current (Id)4A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)3Ω@10V,2A
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)5V@1mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)694pF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)34nC@10V