Microchip Tech APT10035LFLLG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT10035LFLLG
EBEE Part #
E83293046
Package
TO-264-3
Description
1kV 28A 370mΩ@10V,14A [email protected] 1 N-channel TO-264-3 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT10035LFLLG
RoHS
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)1kV
Continuous Drain Current (Id)28A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)370mΩ@10V,14A
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)[email protected]
Input Capacitance (Ciss@Vds)5.185nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)186nC@10V