Microchip Tech APT10021JFLL
Manufacturer
Mfr. Part #
APT10021JFLL
EBEE Part #
E83278314
Package
SOT-227B-4
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
1kV 37A 694W 210mΩ@10V,18.5A 5V@5mA 1 N-channel SOT-227B-4 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT10021JFLL
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Tj)
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)1kV
Continuous Drain Current (Id)37A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)210mΩ@10V,18.5A
Power Dissipation (Pd)694W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)5V@5mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)9.75nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)395nC@10V