Microchip Tech APT1001RSVRG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT1001RSVRG
EBEE Part #
E83293004
Package
TO-268
Description
1kV 11A 280W 1Ω@10V,500mA 4V@1mA 1 N-channel TO-268 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT1001RSVRG
RoHS
Operating Temperature-55℃~+150℃
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)1kV
Continuous Drain Current (Id)11A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)1Ω@10V,500mA
Power Dissipation (Pd)280W
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4V@1mA
Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)200pF
Input Capacitance (Ciss@Vds)3660pF
Total Gate Charge (Qg@Vgs)225nC@10V