Microchip Tech APT1001RBVRG
Manufacturer
Mfr. Part #
APT1001RBVRG
EBEE Part #
E83293037
Package
TO-247-3
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
1kV 11A 1Ω@10V,500mA 4V@1mA 1 N-channel TO-247-3 MOSFETs ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,FETs, MOSFETs ,Single FETs, MOSFETs
DatasheetMICROCHIP APT1001RBVRG
RoHS
Type1 N-channel
Drain Source Voltage (Vdss)1kV
Continuous Drain Current (Id)11A
Drain Source On Resistance (RDS(on)@Vgs,Id)1Ω@10V,500mA
Gate Threshold Voltage (Vgs(th)@Id)4V@1mA
Input Capacitance (Ciss@Vds)3.66nF@25V
Total Gate Charge (Qg@Vgs)225nC@10V