Microchip Tech 1N5416US
Manufacturer
Mfr. Part #
1N5416US
EBEE Part #
E817302947
Package
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
100V 1.5V@9A 150ns 3A Switching Diodes ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Diodes ,Single Diodes
DatasheetMICROCHIP 1N5416US
RoHS
Operating Temperature-65℃~+175℃
Reverse Leakage Current (Ir)1uA@100V
Reverse Voltage (Vr)100V
Forward Voltage (Vf@If)1.5V@9A
Reverse Recovery Time (trr)150ns
Rectified Current3A