Microchip Tech 1N5188US
Manufacturer
Mfr. Part #
1N5188US
EBEE Part #
E817264841
Package
Plugin
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
400V 1.5V@9A 250ns 3A Plugin Switching Diodes ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Diodes ,Single Diodes
RoHS
Operating Temperature-65℃~+175℃
Reverse Leakage Current (Ir)2uA@400V
Reverse Voltage (Vr)400V
Forward Voltage (Vf@If)1.5V@9A
Reverse Recovery Time (trr)250ns
Rectified Current3A