Microchip Tech 1N2970RB
Manufacturer
Mfr. Part #
1N2970RB
EBEE Part #
E86657273
Package
DO-213AA
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
10W 6.8V DO-213AA Zener Diodes ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Diodes ,Single Zener Diodes
DatasheetMICROCHIP 1N2970RB
RoHS
Power Dissipation10W
Reverse Leakage Current (Ir)[email protected]
Zener Impedance (Zzt)1.2Ω
Zener Voltage (Nom)6.8V