MHDM25SP
Manufacturer
Mfr. Part #
MHDM25SP
EBEE Part #
9669663-MHDM25SP-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS SOLDER CUP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetMH CONNECTORS MHDM25SP
SeriesMHDM
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Primary MaterialMetal
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesGrounding Indents
MfrMH Connectors
Contact MaterialBrass
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector