MHDB15SS
Manufacturer
Mfr. Part #
MHDB15SS
EBEE Part #
9670100-MHDB15SS-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS SOLDER CUP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetMH CONNECTORS MHDB15SS
SeriesMHDB
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Primary MaterialMetal
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
MfrMH Connectors
Contact MaterialBrass
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating250V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector