MDVB1-37PS-2
Manufacturer
Mfr. Part #
MDVB1-37PS-2
EBEE Part #
9645471-MDVB1-37PS-2-EB
Description
CONN MICRO-D PLUG 37POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDVB1-37PS-2
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge24-32 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder Cup
Description
37 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector