MDVB1-25SSM2
Manufacturer
Mfr. Part #
MDVB1-25SSM2
EBEE Part #
9645019-MDVB1-25SSM2-EB
Description
CONN MICRO-D RCPT 25POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDVB1-25SSM2
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge24-32 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder Cup
Connector StyleD-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (2-56)
Description
25 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector