MDVB1-25PS
Manufacturer
Mfr. Part #
MDVB1-25PS
EBEE Part #
9643626-MDVB1-25PS-EB
Description
CONN MICRO-D PLUG 25POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDVB1-25PS
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge24-32 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder Cup
Description
25 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector