MDVB1-25PL1
Manufacturer
Mfr. Part #
MDVB1-25PL1
EBEE Part #
9643200-MDVB1-25PL1-EB
Description
CONN MICRO-D PLUG 25POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDVB1-25PL1
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationWire Leads
Description
25 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector