MDVB1-25PCBR
Manufacturer
Mfr. Part #
MDVB1-25PCBR
EBEE Part #
9645627-MDVB1-25PCBR-EB
Description
CONN MICRO-D PLUG 25POS R/A SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDVB1-25PCBR
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
Connector StyleD-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Description
25 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector