MDVB1-21SS
Manufacturer
Mfr. Part #
MDVB1-21SS
EBEE Part #
9643433-MDVB1-21SS-EB
Description
CONN MICRO-D RCPT 21POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDVB1-21SS
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge24-32 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder Cup
Connector StyleD-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Description
21 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector