MDVB1-21SL79
Manufacturer
Mfr. Part #
MDVB1-21SL79
EBEE Part #
9643201-MDVB1-21SL79-EB
Description
CONN MICRO-D RCPT 21POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDVB1-21SL79
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationWire Leads
Description
21 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector