MDVB1-21PL2
Manufacturer
Mfr. Part #
MDVB1-21PL2
EBEE Part #
9642653-MDVB1-21PL2-EB
Description
CONN MICRO-D PLUG 21POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDVB1-21PL2
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationWire Leads
Connector StyleD-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Description
21 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector