MDVB1-15PL89
Manufacturer
Mfr. Part #
MDVB1-15PL89
EBEE Part #
9642207-MDVB1-15PL89-EB
Description
CONN MICRO-D PLUG 15POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDVB1-15PL89
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationWire Leads
Description
15 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector