MDVB1-15PH027
Manufacturer
Mfr. Part #
MDVB1-15PH027
EBEE Part #
9642247-MDVB1-15PH027-EB
Description
CONN MICRO-D PLUG 15POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDVB1-15PH027
SeriesMDVB
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
Features-
MfrITT Cannon, LLC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationWire Leads
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish-
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialPolyester Thermoplastic, Glass Filled
Description
15 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector