MDM31SBSP
Manufacturer
Mfr. Part #
MDM31SBSP
EBEE Part #
9675893-MDM31SBSP-EB
Description
CONN MICRO-D RCPT 31POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDM31SBSP
Series83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions31
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
FeaturesShielded
MfrITT Cannon, LLC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (2-56)
Description
31 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector