MDM100PCBST
Manufacturer
Mfr. Part #
MDM100PCBST
EBEE Part #
9671899-MDM100PCBST-EB
Description
CONN MICRO-D PLUG 100POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDM100PCBST
SeriesMDM
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions100
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Ingress Protection-
Primary MaterialMetal
Material Flammability Rating-
Features-
MfrITT Cannon, LLC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
Color-
Number of Rows4
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
Description
100 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector