MDM100PCBS
Manufacturer
Mfr. Part #
MDM100PCBS
EBEE Part #
9671898-MDM100PCBS-EB
Description
CONN MICRO-D PLUG 100POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDM100PCBS
SeriesMDM
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions100
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Ingress Protection-
Primary MaterialMetal
Material Flammability Rating-
Features-
MfrITT Cannon, LLC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
Color-
Number of Rows4
Voltage Rating-
Connector StyleD-Type, Micro-D
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Description
100 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector