MDM-69SSL
Manufacturer
Mfr. Part #
MDM-69SSL
EBEE Part #
9685419-MDM-69SSL-EB
Description
CONN MICRO-D RCPT 69POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDM-69SSL
Series83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBag
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions69
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Ingress Protection-
Primary MaterialMetal
Material Flammability Rating-
Features-
MfrITT Cannon, LLC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge26 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder Cup
Color-
Number of Rows3
Flange FeatureCable Side, Male Jackscrew (2-56)
Description
69 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector