MDM-37SSF
Manufacturer
Mfr. Part #
MDM-37SSF
EBEE Part #
9681031-MDM-37SSF-EB
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDM-37SSF
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesShielded
Base Product NumberMDM-3
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Description
37 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector