MDM-31SSL
Manufacturer
Mfr. Part #
MDM-31SSL
EBEE Part #
9645196-MDM-31SSL-EB
Description
CONN MICRO-D RCPT 31POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC MDM-31SSL
Series83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions31
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder Cup
ColorBlack
Number of Rows2
Flange FeatureCable Side, Male Jackscrew (2-56)
Description
31 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector